I kryptoměny mají své dny

Market cap umí i klesatLetošní první pololetí ukazuje, že do kryptoměn nelze jen bezhlavě nalévat své úspory.

Loňský rok byl pro kryptoměny přelomový, díky masivním růstům se dostaly do povědomí širší, nikoliv však zatím široké veřejnosti. Odborná veřejnost dlouhodobě hlásá, že kryptoměny změní řadu věcí v naší společnosti, ale pro skutečné upoutání pozornost není nic lepšího než vidina rychlých zisků.

Jenomže ouha, přišel rok 2018 a kryptoměn od začátku roku jedou v sestupném trendu. A to přesto, že přichází řada pozitivních zpráv o tom, jak se celé řadě projektů daří a dočkávají se komerčního nasazení.

Jak je to možné? Stačí pár měsíců sledovat přehledy všech kryptoměn a dojde vám to. Většinou se totiž ceny všech kryptoměn hýbou společně, dokonce i jejich cenové křivky jsou často velmi podobné.

To znamená jediné. Ti, kdo mají kapitál, který dokáže s kryptoměnami hýbat, příliš nerozlišují jednotlivé kryptoměny, a obchodují všechny kryptoměny najednou jako celek. Něco jako jsou akciové indexy, akorát že tady musí obchodovat všechny kryptoměny jednotlivě.

Tito investoři z nějakého důvodu prostě moc nerozlišují, že bitcoin má úplně jiný cíl než ethereum, že ripple také řeší úplně jiné problémy a tak dále. Nerozlišují, že některé kryptoměny se už dočkaly prvních komerčních projektů.

Pokud by trhy skutečně reflektovaly zprávy, které jednotlivé kryptoměny doprovázejí, měli bychom tu pár měn, které by jednoznačně rostly a vyčnívaly z davu. Ale to se neděje.

To také znamená, že jasně převažuje spekulativní obchodování. Poptávka a nabídka dané skutečným užitím jsou zatím upozaděny a na ceny mají minimální vliv.

Co si z toho vzít? Především to, že pokud jste do nějakých kryptoměn investovaly na základě důkladné analýzy fundamentů, tak se nenechte současnými výkyvy odradit. Pokud pořád platí pozitivní předpoklady, na základě kterých jste investovali, podle mě není důvod panikařit, nebo dokonce prodávat.

Je třeba vydržet, než převládne skutečná poptávka daná funkcí kryptoměny, pak by se vaše práce měla přetavit v odměnu v podobě růstu zisků. Co se děje teď, jsou jen hry spekulantů, kteří na racionální chování moc nedají, jen honí zisky pomocí manipulací.

Napsat komentář